ΗΠΑ: Δεκαοκτάμηνη παράταση διαμονής για 7.000 Σύρους πρόσφυγες
Με ανακούφιση υποδέχθηκαν χιλιάδες Σύροι πρόσφυγες τη χθεσινή τοποθέτηση της αμερικανικής κυβέρνησης που ανακοίνωσε ότι επιτρέπει την παραμονή τους στη χώρα για τουλάχιστον 18 μήνες ακόμη, με καθεστώς διεθνούς προστασίας.
«Αφού μελέτησα προσεκτικά τις συνθήκες επί του πεδίου, αποφάσισα ότι είναι απαραίτητο να επεκταθεί το TPS για τους πρόσφυγες από τη Συρία. Είναι σαφές πως οι συνθήκες στις οποίες βασίστηκε η απόφαση να συμπεριληφθεί η Συρία στο πρόγραμμα συνεχίζουν να υφίστανται, κατά συνέπεια είναι δικαιολογημένη μια παράταση», τόνισε η υπουργός Εσωτερικής Ασφάλειας, Κίρστεν Νίλσεν.
Η απόφαση αυτή αποτελεί ανάσα για τους Σύρους που προσέφυγαν στην Αμερική, καθώς διαφορετική εξέλιξη θα τους ανάγκαζε να επιστρέψουν στη χώρα τους, όπου οι εχθροπραξίες μαίνονται. Η κυβέρνηση Τραμπ, ωστόσο, αποφάσιζε να μην άρει το καθεστώς προσωρινής προστασίας (Temporary Protected Status, TPS) που τους είχε χορηγηθεί όταν η ισχύς του θα εξέπνεε τον Μάρτιο.
Κύπρος: Ενωτικοί Αναστασιάδης και Μαλάς παρά τους υψηλούς τόνους στο debate
Στις δύο ώρες που διήρκεσε η μεταξύ τους τηλεμαχία, οι Νίκος Αναστασιάδης και Σταύρος Μαλάς δεν άφησαν κουβέντα να πέσει κάτω και επιστράτευσαν όλα τα όπλα για να κερδίσουν τις εντυπώσεις. Αμέσως, όμως, μετά την ολοκλήρωση του debate, οι δύο υποψήφιοι για τη θέση του Προέδρου της Κυπριακής Δημοκρατίας εμφανίστηκαν ενωτικοί.
«Αυτό που έχει σημασία είναι η επόμενη των εκλογών να μας βρει όλους ενωμένους. Είμαι έτοιμος για συνεργασία με όλες τις πολιτικές δυνάμεις. Για απόψε, έχω την εντύπωση ότι δικαιώθηκε η δική μας θέση, θέλαμε να γίνει ένας πραγματικά ανοιχτός διάλογος. Δόθηκε η ευκαιρία και στους δύο να αναπτύξουμε, ο καθένας ανάλογα με το τι πρεσβεύει, είτε τα πεπραγμένα του ή τους προγραμματισμούς του και συνεπώς να γίνει κοινωνός ο λαός των προθέσεων και των θέσεών μας. Έχω την εντύπωση ότι ήταν μια επιτυχής προσπάθεια, αν και αυτό θα το κρίνει ο λαός», τόνισε ο νυν πρόεδρος της χώρας, Νίκος Αναστασιάδης.
Ο Σταύρος Μαλάς, από την πλευρά του, δήλωσε ότι σε περίπτωση που εκλεγεί, στόχος του θα είναι μια κυβέρνηση η οποία «θα ενώνει πρωτίστως την κοινωνία, όχι τις φιλοδοξίες πολιτικών προσωπικοτήτων».
Για την εντύπωσή του από τη συζήτηση, ο κ. Μαλάς σχολίασε ότι σημασία έχει ποια εντύπωση σχημάτισαν οι πολίτες, ενώ τόνισε ότι απευθύνεται σε όλους τους πολίτες, είτε συμμετείχαν στις εκλογές την προηγούμενη Κυριακή είτε όχι και τους κάλεσε «να δώσουν μια ηχηρή απάντηση, όπως αυτή αποτυπώνεται και στον πρώτο γύρο, ότι η χώρα μας πρέπει όντως να προχωρήσει σε μια πιο προοδευτική διαχείριση των κοινωνικοοικονομικών θεμάτων. Η επόμενη μέρα πρέπει να μας βρει όλους ενωμένους, καθώς η επόμενη κυβέρνηση θα διαχειριστεί κρίσιμα ζητήματα: το Κυπριακό και την οικονομία».
Ο Σταύρος Μαλάς συμπλήρωσε ότι «επιτέλους, είναι η ώρα η νέα κυβέρνηση να αντιμετωπίσει και την θεσμική κρίση που έχουμε. Να γυρίσουμε σελίδα, αλλά να είμαστε αποφασιστικοί σε φαινόμενα διαπλοκής και διαφθοράς».
Ισχυρή έκρηξη σε κατάστημα στην Κηφισίας (vid)
Ισχυρή έκρηξη σημειώθηκε τις πρώτες πρωινές ώρες της Πέμπτης σε κατάστημα επίπλων στη λεωφόρο Κηφισίας 107, στην κάθοδο προς Αθήνα, με την κάμερα ασφαλείας του καταστήματος να καταγράφει τόσο την έκρηξη όσο και τις κινήσεις δύο ατόμων που σταμάτησαν έξω από το μαγαζί και άφησαν τον εκρηκτικό μηχανισμό κοντά στην είσοδό του.
Η Διεύθυνση Ασφάλειας Αττικής έχει ήδη ξεκινήσει προανάκριση ρίχνοντας το βάρος στο υλικό των καμερών ασφαλείας, αλλά και στον εκρηκτικό μηχανισμό.
Αυτό που τόνιζαν από την ΕΛ.ΑΣ. είναι ότι δεν προηγήθηκε προειδοποιητικό τηλεφώνημα, σε αντίθεση με επιθέσεις οργανώσεων που συνήθως ενημερώνουν πριν χτυπήσουν. Κάτι που ίσως να σημαίνει ότι πρόκειται για προσωπικές διαφορές με τον ιδιοκτήτη.
Η κυκλοφορία των οχημάτων στο ρεύμα της Κηφισίας προς Αθήνα διεξάγεται με πολλά προβλήματα.
Star Bulk Carriers (SBLK) Downgraded to Hold at Zacks Investment Research
Zacks Investment Research downgraded shares of Star Bulk Carriers (NASDAQ:SBLK) from a buy rating to a hold rating in a report.
According to Zacks, “STAR BULK is a global shipping company providing worldwide seaborne transportation solutions in the dry bulk sector. Star Bulk’s vessels transport major bulks, which include iron ore, coal and grain and minor bulks such as bauxite, fertilizers and steel products. Star Bulk was incorporated in the Marshall Islands and is headquartered in Athens, Greece. Its common stock and warrants trade on the NASDAQ Global Market under the symbols SBLK and SBLKW respectively. Currently, Star Bulk has an operating fleet of nine dry bulk carriers, plus definitive agreement to acquire two further dry bulk carriers. “
Several other brokerages have also issued reports on SBLK. Jefferies Group reiterated a buy rating and set a $15.00 price target on shares of Star Bulk Carriers in a report on Thursday, October 19th. TheStreet lowered Star Bulk Carriers from a c rating to a d+ rating in a report on Thursday, September 28th. Finally, Stifel Nicolaus set a $11.00 target price on Star Bulk Carriers and gave the stock a hold rating in a report on Sunday, October 22nd. Three research analysts have rated the stock with a hold rating and six have given a buy rating to the company. The company has a consensus rating of Buy and an average price target of $13.00.
The stock has a market capitalization of $737.12, a PE ratio of -6.14 and a beta of 2.73. The company has a debt-to-equity ratio of 0.90, a quick ratio of 2.64 and a current ratio of 2.64. Star Bulk Carriers has a 1-year low of $7.57 and a 1-year high of $13.40.
Star Bulk Carriers (NASDAQ:SBLK) last announced its quarterly earnings results on Sunday, November 19th. The shipping company reported ($0.08) earnings per share (EPS) for the quarter, meeting the Thomson Reuters’ consensus estimate of ($0.08). Star Bulk Carriers had a negative return on equity of 4.04% and a negative net margin of 23.09%. sell-side analysts anticipate that Star Bulk Carriers will post -0.36 earnings per share for the current year.
A number of institutional investors and hedge funds have recently bought and sold shares of the stock. Fox Run Management L.L.C. acquired a new stake in Star Bulk Carriers in the 4th quarter worth approximately $272,000. Westpac Banking Corp lifted its holdings in Star Bulk Carriers by 43.6% in the 4th quarter. Westpac Banking Corp now owns 95,100 shares of the shipping company’s stock worth $1,071,000 after purchasing an additional 28,880 shares during the last quarter. California Public Employees Retirement System lifted its holdings in Star Bulk Carriers by 10.8% in the 3rd quarter. California Public Employees Retirement System now owns 281,888 shares of the shipping company’s stock worth $2,737,000 after purchasing an additional 27,488 shares during the last quarter. Oaktree Capital Management LP lifted its holdings in Star Bulk Carriers by 0.4% in the 3rd quarter. Oaktree Capital Management LP now owns 32,579,506 shares of the shipping company’s stock worth $316,347,000 after purchasing an additional 140,000 shares during the last quarter. Finally, Royce & Associates LP lifted its holdings in Star Bulk Carriers by 6.9% in the 3rd quarter. Royce & Associates LP now owns 217,000 shares of the shipping company’s stock worth $2,107,000 after purchasing an additional 14,000 shares during the last quarter. Hedge funds and other institutional investors own 70.49% of the company’s stock.
100% green electrical energy with Guarantees of Origin for Piraeus Group
By making use of the System of Guarantees of Origin, which is the only electricity tracking instrument in Greece that certifies the origin of the consumed electricity, Piraeus Bank Group received for the first time Guarantees of Origin Certificate, proving that the total electricity it consumed in 2016 was generated from Renewable Energy Sources (RES). Specifically, 93,563 (amount in MWh) Guarantees of Origin were with drawn for electricity produced from RES during the period 01.03.2016 to 31.12.2016. The aforementioned certificate was issued by the competent Operator of Electricity Market S.A. (LAGIE), using data provided by the Group’s electrical energy suppliers.
Obtaining the above certificate strengthens the environmental profile of the Group and at the same time the following benefits are achieved:
Improvement in Piraeus Bank’s assessment incorporate sustainability indices at a global level. This development contributes to strengthening its reputation during the demanding period of financial challenges.
Contribution to the achievement of the annual targets of the Group regarding the reduction of its environmental foot print.
Mr. Vrasidas Zavras, General Manager, Piraeus Bank Green Banking, stated: “Through Green Banking, Piraeus Bank makes sure to send a consistency message to its customers and the society. We do not just finance green investments; at the same time we also care for our own footprint as an institution, by selecting environmentally friendly technologies, practices and products for our everyday operation”.
It is worth mentioning that due to the Environmental Management System (certified according to EMAS), Piraeus Bank succeeded in 2016 to reduce electrical energy consumption by 3% per employee, which corresponds to a reduction of total carbon dioxide emissions (CO2) by2% per employee.
In total, within the period 2008-2016, Piraeus Bank succeeded to reduce electricity consumption by 32% per employee. This means a reduction ofCO2 emissions by 36% per employee.
Piraeus Bank, driven by a sense of responsibility, operates with respect towards customers, shareholders, the society and the environment. It commits to reduce its environmental footprint by adopting best practices, and complying with national legislation and the Community regulatory framework.
Eurobank: New agreements with National and European institutions to finance small and medium-sized enterprises.
Eurobank, in cooperation with National and European institutions, undertakes important initiatives, aiming to enhance the liquidity of small and medium-sized companies. Specifically:
The European Investment Fund (EIF) and Eurobank signed a new extension of their initial agreement, in the context of the COSME programme, for an additional amount of €390 million. With the new agreement the total amount for funding very small, small and medium-sized enterprises (SMEs) has reached €650 million. The COSME programme (with a total budget of €2.3 billion for the period 2014 – 2020) aims at improving the competitiveness of companies, especially small and medium-sized ones (SMEs). In particular, the financial tool, COSME Loan Guarantee Facility, provided in the context of the COSME programme, provides guarantees to the financial institutions to increase their financing to SMEs with reduced collateral requirements.
This financing is made possible thanks to the Guarantee that has been provided by COSME and the European Fund for Strategic Investments (“EFSI”) set up under the Investment Plan for Europe. The purpose of EFSI is to help support financing and implementing productive investments in the European Union and to ensure increased access to financing.
Additionally, Eurobank signed an agreement with ETEAN SA for the continuation of the activity of the Entrepreneurship Fund (TEPIX) “Business Restarting” (Intermediate TEPIX I). The “Intermediate TEPIX I” aims to cover the funding gap until the initiation of Entrepreneurship Fund II (TEPIX II), which is expected to take place in the second half of the year. In particular, through the Intermediate TEPIX I, funds from the banking sector will be channeled into the market for a total amount of €384 million, out of which €192 million comes from ETEAN S.A.
With regards to the Entrepreneurship Fund (TEPIX) – “Business Restarting”, the Bank and ETEAN S.A. have formed a common fund in which the Bank and ETEAN S.A co – invest - each one participating with 50% - for the financing of very small, small and medium-sized enterprises with favorable terms. In particular, 50% of the funding which comes from TEPIX funds, is interest free, while the remaining 50% financed by the Bank, is offered at a preferential interest rate, resulting to a particularly low weighted average annual interest rate for the eligible companies.
At the same time and in the context of the programme “NSRF 2014-2020”, Eurobank offers a comprehensive financing programme for companies, supporting the implementation efforts of their investment plans.
For more information on the terms of the programmes and the specific conditions for participating in them, interested parties may contact executives in the Business Center that serves them or Professional Consultants in Eurobank branches or EuroPhone Banking for companies at 210 - 9555 222.
Bank credit and deposits: December 2017
|
In December 2017, the annual growth rate of total credit extended to the economy stood at -1.6%, unchanged from the previous month, while the monthly net flow was positive at €492 million, compared with a negative net flow of €218 million in the previous month. The annual growth rate of total deposits stood at 4.5% from 7.0% in the previous month, while the monthly net flow was negative at €734 million, compared with a positive net flow of €1,760 million in November 2017. In December 2017, the monthly net flow of credit to the general government was positive at €183 million, compared with a negative net flow of €251 million in the previous month. The annual growth rate of credit to the general government stood at -6.5% from -5.1% in the previous month. In December 2017, the annual growth rate of credit to the private sector stood at -0.9%, unchanged from the previous month. The monthly net flow of credit to the private sector was positive at €309 million, compared with a positive net flow of €33 million in the previous month. In December 2017, the monthly net flow of credit to corporations was positive at €481 million, compared with a positive net flow of €196 million in the previous month and the annual growth rate of credit stood at 0.4% from 0.2% in the previous month. In particular, the annual growth rate of credit to non-financial corporations stood at 0.3% from 0.0% in the previous month, while the monthly net flow of credit was positive at €245 million, against a positive net flow of €275 million in the previous month. The annual growth rate of credit to insurance corporations and other financial intermediaries stood at 1.5% in December 2017, from 2.0% in the previous month and the monthly net flow was positive at €236 million, compared with a negative net flow of €80 million in the previous month. In December 2017, the monthly net flow of credit to sole proprietors and unincorporated partnerships was negative at €22 million, the same as in the previous month; the annual growth rate stood at -0.2% from -0.1% in the previous month. In December 2017, the monthly net flow of credit to individuals and private non-profit institutions was negative at €151 million, compared with a negative net flow of €140 million in the previous month; the annual growth rate stood at -2.3% from -2.2% in the previous month. In December 2017, deposits of the private sector increased by €2,540 million, compared with an increase of €273 million in the previous month and the annual growth rate stood at 4.7% from 4.8% in the previous month. In December 2017, corporate deposits decreased by €95 million, compared with an increase of €206 million in the previous month and the annual growth rate stood at 10.0% from 12.5% in the previous month. In particular, deposits from non-financial corporations increased by €473 million, against an increase of €173 million in the previous month, while deposits of insurance corporations and other financial intermediaries decreased by €568 million in December 2017, compared with an increase of €33 million in the previous month. In December 2017, deposits of households and private non-profit institutions increased by €2,635 million, compared with an increase of €67 million in the previous month, while the annual growth rate stood at 3.6% from 3.1% in the previous month. |
Chubb Reports Fourth Quarter Net Income Per Share of $3.27; Core Operating Income Per Share was $3.17, up 16.5%; Full-Year P&C Net Premiums Written of $27.1 Billion, up 4.2%; Book Value and Tangible Book Value Per Share up 6.5% and 8.6%, Respectively
- Fourth quarter net income of $1,533 million and core operating income (1) of $1,489 million included a provisional tax benefit of $450 million, or $0.96 per share, related to the 2017 U.S. Tax Cuts and Jobs Act (2017 Tax Reform) and a one-time expense related to a contribution of $50 million ($32.5 million after-tax) to the Chubb Charitable Foundation to make a difference in society. Excluding these items, core operating income in the quarter was $2.28 per share.
- Pre-tax catastrophe losses, net of reinsurance and including reinstatement premiums, were $447 million for the quarter, including $320 million for the northern California wildfires and other catastrophe losses as previously announced, $157 million for the southern California wildfires and $30 million of favorable adjustments related to catastrophe loss events in the third quarter.
- Fourth quarter P&C combined ratio was 90.7% compared with 87.8% prior year. The fourth quarter P&C current accident year combined ratio excluding catastrophe losses was 86.4% compared with 87.4% prior year.
- Full-year net income was $3.9 billion, or $8.19 per share, and core operating income was $3.8 billion, or $8.03 per share, including after-tax catastrophe losses of $2.2 billion, or $4.61 per share.
- Full-year P&C combined ratio was 94.7% compared with 88.7% prior year. The P&C current accident year combined ratio excluding catastrophe losses was 87.6% compared with 89.0% prior year. The year-over-year decline of 1.4 percentage points was driven by a decline in the expense ratio of 2.1 percentage points partially offset by an increase in the loss and loss expense ratio of 0.7 percentage points.
- P&C current accident year underwriting income excluding catastrophe losses was $912 million for the quarter, up 10.3%, and $3,347 million for the year, up 13.7%.
- Consolidated and P&C net premiums written were $7.1 billion and $6.5 billion, respectively, for the quarter and $29.2 billion and $27.1 billion, respectively, for the year. Excluding merger-related actions, (2) P&C net premiums written were up 3.7% for the quarter and up 6.3% for the year. Merger-related actions are now largely completed. Foreign currency movement favorably impacted premium growth in the quarter by 1.2% and had no impact on premium growth for the year.
- The annualized ROE and core operating ROE were both 12.1% for the quarter and 7.8% for the year.
- Adjusted net investment income was $873 million, pre-tax, for the quarter and a record $3.5 billion, pre-tax, for the year, up 3.5% and 6.1%, respectively.
- Operating cash flow was $1.1 billion for the quarter and $4.5 billion for the year.
- Book value per share is up 1.5% from the prior quarter and 6.5% for the year. Tangible book value per share is up 1.2% from the prior quarter and 8.6% for the year.
- Core operating effective tax rate for 2018 is expected to be within a range of 13% to 15%.
(1) Effective Q4 2017, in consideration of the SEC guidance on non-GAAP financial measures, the company relabeled operating income, operating return on equity (ROE) and operating effective tax rate to "core operating income," "core operating ROE," and "core operating effective tax rate," respectively. This is a change in terminology only and the method of calculation and definition of these measures is consistent with prior periods. References to core operating income mean net of tax, whether or not noted.
(2) Merger-related actions include the cancellation of certain portfolios or lines of business that do not meet company underwriting standards, the purchase of additional reinsurance, as well as a prior year accounting policy alignment adjustment. For the year there is also a one-time unearned premium reserve (UPR) transfer in 2016.
ZURICH, Jan. 30, 2018 /PRNewswire/ -- Chubb Limited (NYSE: CB) today reported net income for the quarter ended December 31, 2017 of $1,533 million, or $3.27 per share, compared with net income of $1,610 million, or $3.41 per share, for the same quarter last year. Core operating income was $1,489 million, or $3.17 per share, compared with $1,283 million, or $2.72 per share, for the same quarter last year. The property and casualty (P&C) combined ratio was 90.7% for the quarter. Book value per share increased 1.5% and tangible book value per share increased 1.2% from September 30, 2017 and now stand at $110.32 and $65.87, respectively. The 2017 Tax Reform increased book value by $450 million and decreased tangible book value by $293 million, primarily due to the impact of the reduced U.S. corporate tax rate on deferred tax balances and excess foreign tax credits created by the deemed repatriation of foreign subsidiary earnings. Foreign currency movement in the quarter unfavorably impacted book value by $390 million and tangible book value by $190 million.
|
Chubb Limited |
|||||||
|
Fourth Quarter Summary |
|||||||
|
(in millions, except per share amounts) |
|||||||
|
(Unaudited) |
|||||||
|
(Per Share - Diluted) |
|||||||
|
2017 |
2016 |
Change |
2017 |
2016 |
Change |
||
|
Net income |
$ 1,533 |
$ 1,610 |
(4.8)% |
$ 3.27 |
$ 3.41 |
(4.1)% |
|
|
Chubb one-time integration and merger-related expenses, net of tax |
57 |
94 |
(39.4)% |
0.12 |
0.20 |
(40.0)% |
|
|
Amortization of fair value adjustment of acquired invested assets and long-term debt, net of tax |
41 |
66 |
(37.9)% |
0.09 |
0.14 |
(35.7)% |
|
|
Adjusted net realized (gains) losses, net of tax |
(142) |
(487) |
(70.8)% |
(0.31) |
(1.03) |
(69.9)% |
|
|
Core operating income, net of tax |
$ 1,489 |
$ 1,283 |
16.2% |
$3.17 |
$ 2.72 |
16.5% |
|
For the three months ended December 31, 2017 and 2016, the tax expenses (benefits) related to the table above were $(20) million and $(37) million, respectively, for Chubb one-time integration and merger-related expenses; $(23) million and $(22) million, respectively, for amortization of fair value adjustment of acquired invested assets and long-term debt; $(20) million and $46 million, respectively, for adjusted net realized gains and losses; and $(319) million and $272 million, respectively, for core operating income.
For the year ended December 31, 2017, net income was $3,861 million, or $8.19 per share, compared with $4,135 million, or $8.87 per share, for 2016. Core operating income was $3,784 million, or $8.03 per share, compared with $4,716 million, or $10.12 per share, for 2016. The P&C combined ratio was 94.7% for the year. Book value per share increased 6.5% and tangible book value per share increased 8.6% from December 31, 2016. Book value and tangible book value were favorably impacted by net realized and unrealized gains of $742 million after-tax in the company's investment portfolio and $103 million of after-tax realized gains in the company's variable annuity reinsurance business. Additionally, foreign currency movement (FX) favorably impacted book value by $512 million after-tax and tangible book value by $269 million after-tax. The 2017 Tax Reform increased book value by $450 million and decreased tangible book value by $293 million as noted above.
|
Chubb Limited |
|||||||
|
Full Year Summary |
|||||||
|
(in millions, except per share amounts) |
|||||||
|
(Unaudited) |
|||||||
|
(Per Share - Diluted) |
|||||||
|
2017 |
2016 |
Change |
2017 |
2016 |
Change |
||
|
Net income |
$ 3,861 |
$ 4,135 |
(6.6)% |
$8.19 |
$ 8.87 |
(7.7)% |
|
|
Chubb one-time integration and merger-related expenses, net of tax |
217 |
356 |
(39.0)% |
0.46 |
0.76 |
(39.5)% |
|
|
Amortization of fair value adjustment of acquired invested assets and long-term debt, net of tax |
198 |
244 |
(18.9)% |
0.42 |
0.52 |
(19.2)% |
|
|
Adjusted net realized (gains) losses, net of tax |
(492) |
(19) |
NM |
(1.04) |
(0.03) |
NM |
|
|
Core operating income, net of tax |
$ 3,784 |
$ 4,716 |
(19.7)% |
$ 8.03 |
$ 10.12 |
(20.7)% |
|
For the years ended December 31, 2017 and 2016, the tax expenses (benefits) related to the table above were $(93) million and $(143) million, respectively, for Chubb one-time integration and merger-related expenses; $(85) million and $(101) million, respectively, for amortization of fair value adjustment of acquired invested assets and long-term debt; $5 million and $68 million, respectively, for adjusted net realized gains and losses; and $34 million and $991 million, respectively, for core operating income.
Evan G. Greenberg, Chairman and Chief Executive Officer of Chubb Limited, commented: "Our fourth quarter results were highlighted by core operating income per share, up 16.5%, which was aided by a one-time benefit from tax reform, excellent ex-CAT underwriting performance from every division, a core operating ROE of 12% and improving commercial P&C pricing in a number of our businesses globally. On the other hand, the quarter was impacted by the two largest wildfires in California history. Net P&C premiums excluding merger-related actions were up 3.7% for the quarter and contributed to growth of 6.3% for the year. With merger-related underwriting actions and their impact on revenue growth largely behind us, a strong economy, both domestic and global, and positive momentum continuing to build for commercial P&C pricing in a number of classes, we are quite optimistic about our prospects for improved premium revenue growth in the year ahead.
"For the year, we produced $3.8 billion in core operating income, down 20% from what we would have earned with a normalized level of annual catastrophe losses and without the benefit from tax reform. Pre-tax, current accident year underwriting income excluding CATs was $3.3 billion, up 14%, while investment income was a record $3.5 billion, up 6%. Our published results led to a core operating ROE of nearly 8% and reasonably strong book and tangible book value per share growth of 6.5% and 8.6%, respectively.
"In the quarter, the P&C combined ratio was 90.7%, and for the year it was 94.7%, which includes $2.7 billion in net catastrophe losses. Those combined ratios, given what was likely a record or near-record year for worldwide insured natural catastrophe losses, demonstrate the quality of our underwriting and our balanced book of business. On a current accident year basis excluding the CATs, the combined ratio for the year was 87.6%, compared with 89% in 2016.
"In terms of the current rate environment, positive commercial P&C rate movement accelerated in the quarter month by month, with prices firming in a number of important classes, both property and casualty-related. We achieved some of the best rate change in a number of years and the positive trend has continued into January with momentum appearing to build in certain classes. Renewal retentions remained steady overall across the company and are quite good, but they varied by line of business during the quarter with some areas paying a price in terms of a modestly lower renewal retention level in order to maintain pricing discipline. The same goes with new business – some areas of our company were up while others suffered in terms of new business. These conditions, in my judgment, speak to an insurance market in transition, and rates should continue to firm as the year goes along, although not in all classes or all territories.
"Lastly, tax reform is good for our economy, and Chubb will benefit from both a lower corporate rate and additional insurance exposure growth as the economy continues to expand. We are honored to share a portion of the benefit from tax reform to make a difference in society with a contribution to the Chubb Charitable Foundation of $50 million."
|
Operating highlights for the quarter ended December 31, 2017 were as follows: |
|||||
|
Chubb Limited |
Q4 |
Q4 |
|||
|
(in millions of U.S. dollars except for percentages) |
2017 |
2016 |
Change |
||
|
P&C |
|||||
|
Net premiums written (including favorable FX of 1.2 pts) |
$ |
6,496 |
$ |
6,389 |
1.7% |
|
Net premiums written – excluding merger-related actions |
3.7% |
||||
|
Underwriting income |
$ |
623 |
$ |
795 |
(21.7)% |
|
Combined ratio |
90.7% |
87.8% |
|||
|
Current accident year underwriting income excluding catastrophe losses |
$ |
912 |
$ |
825 |
10.3% |
|
Current accident year combined ratio excluding catastrophe losses |
86.4% |
87.4% |
|||
|
Global P&C (excludes Agriculture) |
|||||
|
Net premiums written (including favorable FX of 1.1 pts) |
$ |
6,370 |
$ |
6,349 |
0.3% |
|
Net premiums written – excluding merger-related actions |
2.3% |
||||
|
Underwriting income |
$ |
433 |
$ |
611 |
(29.4)% |
|
Combined ratio |
93.3% |
90.4% |
|||
|
Current accident year underwriting income excluding catastrophe losses |
$ |
758 |
$ |
659 |
14.7% |
|
Current accident year combined ratio excluding catastrophe losses |
88.2% |
89.7% |
|||
|
North America Agricultural Insurance |
|||||
|
Net premiums written |
$ |
126 |
$ |
40 |
214.3% |
|
Combined ratio |
24.4% |
(25.4)% |
|||
|
Current accident year combined ratio excluding catastrophe losses |
40.0% |
(10.9)% |
|||
|
Operating highlights for the year ended December 31, 2017 were as follows: |
|||||
|
Chubb Limited |
FY |
FY |
|||
|
(in millions of U.S. dollars except for percentages) |
2017 |
2016 |
Change |
||
|
P&C |
|||||
|
Net premiums written |
$ |
27,103 |
$ |
26,021 |
4.2% |
|
Net premiums written – excluding merger-related actions |
6.3% |
||||
|
Underwriting income |
$ |
1,430 |
$ |
3,018 |
(52.6)% |
|
Combined ratio |
94.7% |
88.7% |
|||
|
Current accident year underwriting income excluding catastrophe losses |
$ |
3,347 |
$ |
2,943 |
13.7% |
|
Current accident year combined ratio excluding catastrophe losses |
87.6% |
89.0% |
|||
|
Global P&C (excludes Agriculture) |
|||||
|
Net premiums written |
$ |
25,587 |
$ |
24,693 |
3.6% |
|
Net premiums written – excluding merger-related actions |
5.8% |
||||
|
Underwriting income |
$ |
1,038 |
$ |
2,677 |
(61.2)% |
|
Combined ratio |
95.9% |
89.5% |
|||
|
Current accident year underwriting income excluding catastrophe losses |
$ |
3,056 |
$ |
2,655 |
15.1% |
|
Current accident year combined ratio excluding catastrophe losses |
88.0% |
89.5% |
|||
|
North America Agricultural Insurance |
|||||
|
Net premiums written |
$ |
1,516 |
$ |
1,328 |
14.2% |
|
Combined ratio |
74.0% |
74.1% |
|||
|
Current accident year combined ratio excluding catastrophe losses |
81.5% |
78.9% |
|||
Net premiums earned increased 2.3% for the quarter and 1.0% for the year. Excluding merger-related actions, P&C net premiums earned increased 3.7% for the quarter and 2.9% for the year.
For the quarter, total pre-tax and after-tax catastrophe losses were $447 million (6.7 percentage points of the combined ratio) and $331 million, respectively, compared with $268 million (4.1 percentage points of the combined ratio) and $222 million, respectively, last year.
For the year, total pre-tax and after-tax catastrophe losses were $2,746 million (10.2 percentage points of the combined ratio) and $2,171 million, respectively, compared with $1,060 million (4.0 percentage points of the combined ratio) and $844 million, respectively, last year.
For the quarter, total pre-tax and after-tax favorable prior period development were $158 million (2.4 percentage points of the combined ratio) and $130 million, respectively, compared with $238 million (3.7 percentage points of the combined ratio) and $208 million, respectively, last year. Pre-tax favorable prior period development in the quarter included $138 million of adverse development for legacy exposures, principally asbestos.
For the year, total pre-tax and after-tax favorable prior period development was $829 million (3.1 percentage points of the combined ratio) and $634 million, respectively, compared with $1,135 million pre-tax (4.3 percentage points of the combined ratio) and $898 million after-tax last year.
Adjusted net investment income was $873 million for the quarter, up 3.5%, which exceeded prior guidance due to increased call activity in the company's corporate bond portfolio and higher than projected private equity distributions. For the year, adjusted net investment income was a record $3.5 billion, up 6.1%.
Share repurchases totaled $123 million, or approximately 0.8 million shares, during the quarter and $830 million, or approximately 5.9 million shares, for the year.
Net loss reserves increased $1.2 billion for the year primarily due to significant catastrophe loss events in 2017.
|
Details of financial results by business segment are available in the Chubb Limited Financial Supplement. Key segment items for the quarter ended December 31, 2017 are presented below: |
|||||
|
Chubb Limited |
Q4 |
Q4 |
|||
|
(in millions of U.S. dollars except for percentages) |
2017 |
2016 |
Change |
||
|
|
|||||
|
Net premiums written |
$ |
4,219 |
$ |
4,163 |
1.3% |
|
Net premiums written – excluding merger-related actions |
2.6% |
||||
|
Combined ratio |
88.0% |
81.9% |
|||
|
Current accident year combined ratio excluding catastrophe losses |
82.8% |
83.9% |
|||
|
|
|||||
|
Net premiums written |
$ |
2,993 |
$ |
3,083 |
(2.9)% |
|
Net premiums written – excluding merger-related actions |
(1.2)% |
||||
|
Major account retail and excess and surplus (E&S) wholesale (Major Accounts & Specialty) – excluding merger-related actions |
(3.3)% |
||||
|
Middle market and small commercial (Commercial Insurance) – excluding merger-related actions |
1.9% |
||||
|
Combined ratio |
86.2% |
84.8% |
|||
|
Current accident year combined ratio excluding catastrophe losses |
87.3% |
88.9% |
|||
|
|
|||||
|
Net premiums written |
$ |
1,100 |
$ |
1,040 |
5.8% |
|
Combined ratio |
107.5% |
88.3% |
|||
|
Current accident year combined ratio excluding catastrophe losses |
80.5% |
82.9% |
|||
|
North America Agricultural Insurance |
|||||
|
Net premiums written |
$ |
126 |
$ |
40 |
214.3% |
|
Combined ratio |
24.4% |
(25.4)% |
|||
|
Current accident year combined ratio excluding catastrophe losses |
40.0% |
(10.9)% |
|||
|
Overseas General Insurance |
|||||
|
Net premiums written (including favorable FX of 2.7 pts) |
$ |
2,172 |
$ |
2,112 |
2.8% |
|
Net premiums written – excluding merger-related actions |
6.5% |
||||
|
Combined ratio |
84.3% |
90.6% |
|||
|
Current accident year combined ratio excluding catastrophe losses |
90.3% |
91.2% |
|||
North America Agricultural Insurance: Net premiums written were $126 million in the quarter, an increase of $86 million over the prior year due to higher premium retention as a result of the year-over-year impact of the premium-sharing formulas with the U.S. government. Underwriting income in the quarter was $190 million, including a current year favorable adjustment of $110 million, principally reflecting an upward revision to the 2017 crop year margin estimate. On a comparative basis, the prior year included a favorable adjustment of $154 million.
Global Reinsurance: Net premiums written decreased 8.2%, or 9.3% in constant dollars, for the quarter. The combined ratio for the quarter was 110.2%, compared with 94.0%. The current accident year combined ratio excluding catastrophe losses for the quarter was 81.4%, compared with 78.8%.
ΕΙΑΣ: Εκπαιδευτικό Σεμινάριο για τις αγροτικές ασφαλίσεις
Εκπαιδευτικό σεμινάριο για τις αγροτικές ασφαλίσεις, συνολικής διάρκειας οκτώ ωρών, διοργανώνει το ΕΙΑΣ την Τρίτη, 26, και την Τετάρτη, 27 Φεβρουαρίου.
Εισηγητής του Σεμιναρίου είναι ο κ. Νίκος Κοντοβουνήσιος, Διευθυντής Πυρός και Αγροτικών Ασφαλίσεων της Αγροτικής Ασφαλιστικής, μέλος του ασφαλιστικού ομίλου ERGO.
O κ. Κοντοβουνήσιος ξεκίνησε την καριέρα του το 1990 στην ασφαλιστική εταιρεία Φοίνιξ Γενικές Ασφάλειες της Ελλάδος και έκτοτε έχει εργαστεί σε διευθυντικές θέσεις σε μεγάλες ασφαλιστικές, αλλά και μεσιτικές εταιρείες που δραστηριοποιούνται στην Ελληνική αγορά με πολυετή εμπειρία στην ανάληψη μεγάλων εμπορικών και βιομηχανικών κινδύνων, αλλά και ειδικών κινδύνων.
Έχει διατελέσει μέλος διαφόρων Επιτροπών στην ΕΑΕΕ, όπως στις Επιτροπές Περιουσίας και Μεταφορών. Είναι μέλος του Συνδέσμου Στελεχών και Εκπροσώπων Ασφαλιστικών Εταιρειών.
Προσκεκλημένη Guest Speaker είναι η κα Έφη Κοκορέλη, επικεφαλής του Τομέα Αγροτικών Ασφαλίσεων και Bancassurance του Ομίλου INTERAMERICAN, μέλους του Ομίλου Achmea.
Η κα Κοκορέλη είναι κάτοχος Bachelor «Banking & Insurance» και έχει αποφοιτήσει από το 2ετές πρόγραμμα Ασφαλιστικών Σπουδών του ΕΙΑΣ. Κατά την εργασιακή διαδρομή της στον Όμιλο INTERAMERICAN έχει διέλθει από θέσεις ευθύνης, των Διευθύνσεων Ομαδικών Ασφαλίσεων, Ανάληψης Εμπορικών Κινδύνων, Bancassurance, Πωλήσεων και Αγροτικών Ασφαλίσεων.
Είναι ενεργό μέλος του Συνδέσμου Εκπροσώπων και Στελεχών Ασφαλιστικών Εταιρειών.
Λιμενικό: Δωρεά πέντε σκαφών αξίας 2,4 εκατ. δολαρίων από την «Παπαστράτος»
Υπεγράφη σήμερα στο Υπουργείο Ναυτιλίας και Νησιωτικής Πολιτικής Σύμβαση Δωρεάς πέντε ταχυπλόων σκαφών στο Λιμενικό Σώμα - Ελληνική Ακτοφυλακή από την καπνοβιομηχανία Παπαστράτος σε αναγνώριση των επιτυχιών που σημειώνει το Σώμα στη δίωξη του λαθρεμπορίου καπνικών προϊόντων.
Τη σύμβαση υπέγραψαν ο Υπουργός Ναυτιλίας και Νησιωτικής Πολιτικής, Παναγιώτης Κουρουμπλής, και ο Πρόεδρος και Διευθύνων Σύμβουλος της εταιρείας Παπαστράτος, Χρήστος Χαρπαντίδης. Στην τελετή ήταν παρόντες οι Γενικοί Γραμματείς του Υπουργείου, Διονύσης-Χαράλαμπος Καλαματιανός και Χρήστος Λαμπρίδης, ο Αρχηγός του Λ.Σ.-ΕΛ.ΑΚΤ. Αντιναύαρχος Λ.Σ. Σταμάτης Ράπτης, οι δύο Υπαρχηγοί του Σώματος, Αντιναύαρχοι Λ.Σ., Θεόδωρος Κλιάρης και Παναγιώτης Παρασκευάς, ανώτατα και ανώτερα στελέχη του Λιμενικού, υπηρεσιακοί παράγοντες και στελέχη της εταιρείας Παπαστράτος.
Η προμήθεια των σκαφών, συνολικού ύψους 2,4 εκατομμυρίων δολαρίων, εντάσσεται στο διεθνές χρηματοδοτικό πρόγραμμα της Philip Morris International, μητρικής εταιρείας της Παπαστράτος, με την ονομασία PMI Impact, στόχος του οποίου είναι η ενίσχυση δημόσιων και ιδιωτικών φορέων που δραστηριοποιούνται στην καταπολέμηση του λαθρεμπορίου και των συναφών εγκλημάτων.
Η πρωτοβουλία για το πρόγραμμα αυτό ξεκίνησε το 2016 και θα διατεθούν σε παγκόσμιο επίπεδο 100 εκατομμύρια δολάρια μέσα από τρεις γύρους χρηματοδοτήσεων.
Το Λιμενικό Σώμα - Ελληνική Ακτοφυλακή κατέθεσε πρόταση στον πρώτο γύρο του προγράμματος και μαζί με 31 ακόμη Oργανισμούς επιλέχθηκε ανάμεσα σε συνολικά 200 υποψηφιότητες για να λάβει χρηματοδότηση.
Τα 5 σκάφη ειδικού τύπου αναμένεται να ενταχθούν στο στόλο του Λιμενικού Σώματος μέσα στο 2018. Η συγκεκριμένη δράση τονίζει τη σημασία της συνεργασίας μεταξύ ιδιωτικού και δημόσιου τομέα για την καταπολέμηση κοινών προβλημάτων, όπως το λαθρεμπόριο καπνικών προϊόντων στην Ελλάδα, αλλά και τον κρίσιμο ρόλο του Λ.Σ.-ΕΛ.ΑΚΤ. στην προστασία των ελληνικών και ευρωπαϊκών θαλάσσιων συνόρων με τη Β. Αφρική και την Ασία.
Μιλώντας, κατά τη διάρκεια της τελετής, ο κ. Κουρουμπλής εξέφρασε τις ευχαριστίες του στην εταιρεία Παπαστράτος για την αναγνώριση των προσπαθειών που καταβάλλει το Λ.Σ.-ΕΛ.ΑΚΤ. στη δίωξη του λαθρεμπορίου, καπνικών προϊόντων, ναρκωτικών και όπλων.
Όπως είπε οι επιτυχίες οφείλονται στην αναδιάταξη των δυνάμεων του Λιμενικού τα τελευταία τρία χρόνια, στην ενίσχυση του εξοπλισμού τους και στις άοκνες προσπάθειες των στελεχών του. Οι ενέργειες αυτές έχουν απτά αποτελέσματα σε δύο κατευθύνσεις, στην προστασία της κοινωνίας (καθώς τα λαθραία καπνικά προϊόντα συχνά είναι νοθευμένα) και στην καταπολέμηση της φοροδιαφυγής. «Τα τελευταία τρία χρόνια αντιμετωπίσαμε 201 περιπτώσεις λαθραίων τσιγάρων. Πάνω από 400 άτομα τελούν υπό ποινική δίωξη. Υπολογίζεται διαφυγή δασμών περί τα 100 εκατομμύρια. Έχουν κατασχεθεί 27 εκατομμύρια πακέτα τσιγάρα, 10 σκάφη και περί τα 100 αυτοκίνητα. Στην ουσία διεξάγουμε έναν ακήρυχτο πόλεμο κατά αυτών των εγκληματικών δράσεων. Ξέρουμε με τι συμφέροντα συγκρουόμαστε. Αλλά όταν είσαι αποφασισμένος και δεν είσαι ευάλωτος βλέπετε τα αποτελέσματα.», δήλωσε ο κ. Κουρουμπλής.
Ο Υπουργός Ναυτιλίας αναφέρθηκε και στις νομοθετικές ρυθμίσεις του Υπουργείου για την καταπολέμηση του λαθρεμπορίου, όπως η ηλικία των πλοίων, η υποχρέωση να δίδεται στίγμα κατά την πετρέλευση και οι διαγωνισμοί για την προμήθεια σύγχρονων μέσων θαλάσσιας επιτήρησης, τα οποία πραγματικά θα δώσουν πολύ μεγάλη και αυξημένη ικανότητα παρέμβασης στο Λιμενικό να καταδιώκει τέτοια φαινόμενα. «Όλα αυτά προϋποθέτουν πολιτική βούληση και υπηρεσιακή συνείδηση που θα είναι απροσπέλαστη από άλλες λογικές».
Όπως είπε, είναι τακτική επιλογή να μην δεχτεί το υπουργείο χρήματα από την εταιρεία, αλλά η εταιρεία να αναλάβει την κατασκευή και τη δωρεά των πέντε σκαφών στο Λιμενικό Σώμα, για να κερδηθεί χρόνος και να παρακαμφθούν γραφειοκρατικές αγκυλώσεις, ώστε να παραδοθούν τα σκάφη μέσα στο 2018.
Ο κ. Κουρουμπλής δήλωσε ότι η δωρεά αποτελεί έμπρακτη αναγνώριση του έργου που γίνεται στο Υπουργείο Ναυτιλίας και στο Λιμενικό Σώμα. «Η χρήση των νέων σκαφών σε συνδυασμό με τα πλωτά που προμηθεύεται η Υπηρεσία μέσω ευρωπαϊκών προγραμμάτων θα αναβαθμίσει το ρόλο του Λιμενικού Σώματος και στη συνείδηση του κόσμου», είπε.
Ο κ. Χρήστος Χαρπαντίδης εξέφρασε τις ευχαριστίες του προς τις Λιμενικές Αρχές για τις σημαντικές προσπάθειες, αλλά και τις επιτυχίες τους στον περιορισμό του παράνομου εμπορίου καπνικών προϊόντων, λέγοντας χαρακτηριστικά πως «μόνο σεβασμό και θαυμασμό έχω για όλους τους άνδρες και τις γυναίκες του Λιμενικού σώματος που καθημερινά δίνουν μάχη με το έγκλημα».
Υπογράμμισε πως χρειάζεται συστράτευση όλων των δυνάμεων προς αυτήν την κατεύθυνση, καθώς το φαινόμενο έχει αυξητική πορεία δημιουργώντας περισσότερα από 600 εκατ. ευρώ διαφυγόντα έσοδα για το κράτος. Η Philip Morris International και η Παπαστράτος είναι ιδιαίτερα ευαισθητοποιημένες απέναντι σε αυτό το θέμα και η σημερινή Συμφωνία αποτελεί ένα μόνο μέρος των ενεργειών τους για την αντιμετώπιση αυτού του σοβαρού κοινωνικού προβλήματος.
«Η σημερινή Συμφωνία μεταξύ της Παπαστράτος και του Υπουργείου Ναυτιλίας και Νησιωτικής Πολιτικής για τη δωρεά 5 υπερσύγχρονων ειδικών σκαφών αξίας 2,4 εκατομμυρίων δολαρίων για την καταπολέμηση της λαθραίας διακίνησης καπνικών προϊόντων μέσω θαλάσσης, είναι άλλο ένα βήμα στην πολύ καλή συνεργασία που έχουμε με τις μονάδες δίωξης του Λιμενικού, οι οποίες έχουν να επιδείξουν σημαντικές επιτυχίες.
Είμαστε πολύ χαρούμενοι που, μέσω του προγράμματος PMI Impact της Philip Morris International, μπορούμε να προσφέρουμε εφόδια απαραίτητα για την ακόμα πιο αποτελεσματική δράση τους. Η εταιρεία μας θα συνεχίσει με κάθε τρόπο και μέσο να στηρίζει την Πολιτεία, ώστε μαζί να μπορέσουμε να νικήσουμε σε αυτόν τον πόλεμο» ανέφερε ο κ. Χαρπαντίδης.
Emirates: Αύξησε τον στόλο της κατά 21 αεροσκάφη την περασμένη χρονιά
Κατά 21 αεροσκάφη αύξησε πέρυσι τον στόλο της η Emirates χάρη στις 9 παραδόσεις Α380 και άλλες 12 που αφορούσαν σε Boeing 777-300ER, κλείνοντας το έτος με 269 αεροσκάφη και άλλα 243 αεροσκάφη εν αναμονή παράδοσης. Αντίθετα, κατά τη διάρκεια του έτους αποσύρθηκαν 11 αεροσκάφη.
Η αεροπορική εταιρεία σημείωσε την 9η χρονιά λειτουργίας του Α380, γιορτάζοντας το Νοέμβριο το ορόσημο της παράδοσης του 100ού αεροσκάφους και ενισχύοντας έτσι τη θέση της Emirates ως του αερομεταφορέα με το μεγαλύτερο αριθμό από τα εμβληματικά double-decker αεροσκάφη. Το Emirates Α380 έχει μεταφέρει πάνω από 90 εκατομμύρια επιβάτες από την εισαγωγή του το 2008.
Ενισχύοντας την επέκταση του στόλου και τη μελλοντική ανάπτυξή της, η Emirates έγινε, σύμφωνα με το airnews.gr, πρωτοσέλιδο σε παγκόσμιο επίπεδο όταν έδωσε 15,1 εκατομμύρια δολάρια για 40 Boeing 787 Dreamliners. Η κίνηση αυτή θα επιτρέψει στην αεροπορική εταιρεία να διατηρήσει ένα νέο και αποδοτικό στόλο. Συμπληρώνοντας τον στόλο της, με Boeing 777 και A380, παρέχει μεγαλύτερη ευελιξία για να εξυπηρετήσει μια σειρά από νέους προορισμούς και να βοηθήσει για περαιτέρω ανάπτυξη.
Για να ανταποκριθεί στην αυξανόμενη ζήτηση πιλότων υψηλής εξειδίκευσης, το 2017 άνοιξε επίσης την Ακαδημία Emirates Flight Training, μία από τις πιο εξελιγμένες εκπαιδευτικές εγκαταστάσεις αεροπορίας στον κόσμο, παρέχοντας την πλήρη εκπαίδευση της επόμενης γενιάς πιλότων και επαγγελματιών της αεροπλοΐας. Η επένδυση της Emirates στην Ακαδημία υπογραμμίζει τη δέσμευσή της να υποστηρίξει και να αναπτύξει πιλότους για τις δικές της επιχειρήσεις, καθώς και για την ευρύτερη αεροπορική βιομηχανία.
Κέντρο Ημερήσιας Νοσηλείας «Νίκος Κούρκουλος»: Έκλεισε έναν χρόνο ζωής
Ενα χρόνο λειτουργίας συμπλήρωσε το πρότυπο στον ελλαδικό χώρο κέντρο ημερήσιας νοσηλείας «Νίκος Κούρκουλος».
Αποτελεί ένα από τα καλύτερα κέντρα ημερήσιας νοσηλείας σε ευρωπαϊκό επίπεδο και, όπως ανέφερε κατά τη διάρκεια ειδικής εκδήλωσης, ο Γεώργιος Δενδραμής, διοικητής του γενικού αντικαρκινικού ογκολογικού νοσοκομείου «Ο Άγιος Σάββας», προσφέρει στους πολίτες ένα ανθρώπινο περιβάλλον, άρτια οργανωμένο και εξοπλισμένο για την παροχή υπηρεσιών υγείας υψηλού επιπέδου.
Το Κέντρο, όπως σημείωσε, μπορεί να αποτελέσει πρότυπο ανάπτυξης παρόμοιων πρωτοβουλιών που θα βελτιώσουν την ποιότητα περίθαλψης, μειώνοντας το κόστος της, ενώ παράλληλα συμβάλλει και στη λειτουργική βελτίωση και αποσυμφόρηση του «Αγίου Σάββα», αφού απελευθερώνονται χειρουργικές αίθουσες για άλλες επεμβάσεις, μειώνοντας τον χρόνο αναμονής των εσωτερικών ασθενών.
Στοιχεία για τον πρώτο χρόνο λειτουργίας
Σύμφωνα με τα πεπραγμένα του πρώτου χρόνου λειτουργίας του Κ.Η.Ν., έχουν πραγματοποιηθεί 15.397 θεραπείες (κατά μέσο όρο 1.283 θεραπείες μηνιαίως και 72 ημερησίως), 2.129 χειρουργικές επεμβάσεις με μηδενική θνησιμότητα και μόνο 4 διακομιδές για διανυκτέρευση στο κεντρικό κτήριο του «Αγίου Σάββα» (κατά μέσο όρο 9 επεμβάσεις τοπικής και γενικής αναισθησίας ημερησίως και 173 μηνιαίως).
Επίσης, 5.410 συνεδρίες ακτινοθεραπείας για 283 ασθενείς, εκ των οποίων 23 συνεδρίες αφορούσαν ολοσωματική θεραπεία για ασθενείς που πρόκειται να υποβληθούν σε μεταμόσχευση μυελού των οστών, 12.000 μαστογραφίες, 5.300 υπέρηχοι, 3.700 αιμοληψίες παθολογικού και χειρουργικού τομέα, 1.750 καρδιολογικοί έλεγχοι στο πλαίσιο του προ-εγχειρητικού ελέγχου για τη νοσηλεία ασθενών στη μονάδα ημερήσιας νοσηλείας του χειρουργικού τομέα. Στο Κ.Η.Ν. «Νίκος Κούρκουλος» λειτουργεί από τα μέσα του 2017 ιατρείο πόνου, με στόχο την ανακουφιστική φροντίδα των ασθενών.
Επίσης, σε συνεργασία με την Β΄ Πανεπιστημιακή Αναισθησιολογική Κλινική και το Τμήμα Νοσηλευτικής του ΕΚΠΑ, εκπαιδεύθηκαν τη χρονιά που πέρασε στο Κ.Η.Ν. «Νίκος Κούρκουλος», 13 ειδικευόμενοι ιατροί και 6 νοσηλευτές, οι οποίοι έλαβαν τη σχετική εξειδίκευση.
Το Κέντρο Ημερήσιας Νοσηλείας «Νίκος Κούρκουλος», αποτελείται από 6 ορόφους, ισόγειο και 3 υπόγεια, έχει συνολική επιφάνεια 4.000 τ.μ., δυναμικότητα 45 κλινών και είναι αναπόσπαστο μέρος του Γενικού Αντικαρκινικού Ογκολογικού Νοσοκομείου Αθηνών «Ο Άγιος Σάββας» στεγάζεται στο πρώην 6ο Ογκολογικό Νοσοκομείο του ΙΚΑ (επί των οδών Ασωπίου και Παράσχου πλησίον της λεωφόρου Αλεξάνδρας), το οποίο με χρηματοδότηση της Μαριάννας Λάτση ανακατασκευάστηκε και εξοπλίστηκε πλήρως βάσει διεθνών προδιαγραφών που πληρούν τις απαιτήσεις λειτουργίας ενός σύγχρονου κέντρου ημερήσιας νοσηλείας, με γνώμονα την αναβάθμιση των κτιριακών συνθηκών νοσηλείας για τους ασθενείς και τη βελτιστοποίηση της αποδοτικότητας του ιατρικού και νοσηλευτικού προσωπικού.
Στο πρότυπο πλέον Κέντρο, οι ασθενείς υποβάλλονται σε χημειοθεραπείες ή επεμβάσεις και παίρνουν εξιτήριο την ίδια ημέρα. Το Κέντρο διαθέτει 3 χειρουργικές αίθουσες και έχει δυναμικότητα 45 κλινών, εκ των οποίων 26 κλίνες εξυπηρετούν ογκολογικούς ασθενείς Παθολογικού Τομέα που χρήζουν χημειοθεραπείας και 19 κλίνες εξυπηρετούν ασθενείς Χειρουργικού Τομέα.
Περιλαμβάνει τα εξής Τμήματα και Μονάδες:
Βραχεία Νοσηλεία Χειρουργικού Τομέα
Μονάδα Επεμβάσεων Διαδερμικής Βιοψίας Μαστού (Mammotome)
Βραχεία Νοσηλεία Παθολογικού Τομέα
Μονάδα Διάλυσης Κυτταροστατικών Φαρμάκων
Τμήμα Ελέγχου Νοσηλευτικής Μέριμνας, όπου πραγματοποιείται ο προεγχειρητικός έλεγχος των ασθενών του Χειρουργικού Τομέα και η αξιολόγηση των ασθενών του Παθολογικού Τομέα
Ακτινοδιαγνωστικό Τμήμα
Τμήμα Διαγνωστικής Μαστού
Βιοπαθολογικά Εργαστήρια
Τμήμα Ακτινοθεραπείας
Ιατρείο Πόνου
ΕΦΚΑ: Έκλεισε το 2017 με πλεόνασμα 777 εκατ. ευρώ
Δημοσιονομικό πλεόνασμα 777,35 εκατ. ευρώ παρουσίασε ο ΕΦΚΑ στον πρώτο χρόνο λειτουργίας του χάρη κυρίως στην αύξηση των εισπράξεων σε ασφαλιστικές εισφορές, στην αύξηση των εσόδων από ρυθμίσεις οφειλών, στην αύξηση εσόδων από την αξιοποίηση της περιουσίας των Ταμείων, αλλά και από την εντυπωσιακή μείωση της συνταξιοδοτικής δαπάνης κατά 825 εκατ. ευρώ.
Επισημαίνεται ότι μόνο από τις ρυθμίσεις ασφαλιστικών εισφορών και την αξιοποίηση της περιουσίας, ο ΕΦΚΑ είχε υπέρβαση εσόδων κατά 333,8 εκατ. ευρώ μέσα στο 2017 έναντι των προβλέψεων του αναθεωρημένου προϋπολογισμού του.
Από την επεξεργασία των τελικών στοιχείων εκτέλεσης του προϋπολογισμού του ΕΦΚΑ για το δωδεκάμηνο Ιανουαρίου – Δεκεμβρίου 2017 προκύπτει ότι το ταμειακό πλεόνασμα-αποτέλεσμα ανέρχεται στα 724,15 εκατ. ευρώ. Το σύνολο των εσόδων του στην ίδια χρονική περίοδο ανήλθε στα 38.811,17 εκατ. ευρώ, ενώ το σύνολο των εξόδων ανήλθε στα 38.087,02 εκ ευρώ. Σύμφωνα με τα τελικά στοιχεία του Υπουργείου Εργασίας και Κοινωνικής ασφάλισης, με προσαρμογή των στοιχείων του ΕΦΚΑ σε δημοσιονομική βάση προκύπτει για το δωδεκάμηνο πλεόνασμα 777,35 εκατ. ευρώ.
Από τα στοιχεία της εκτέλεσης του προϋπολογισμού προκύπτει ότι για το έτος 2017 ο ΕΦΚΑ απέδωσε συνολικά στους φορείς για τους οποίους συνεισπράττει τα έσοδά τους ένα επιπλέον ποσό της τάξης των 53,20 εκατ. ευρώ. Συγκεκριμένα οι εισπράξεις που έγιναν για λογαριασμό του ΕΟΠΥΥ, του ΟΑΕΔ, του ΕΤΕΑΕΠ και του ΑΚΑΓΕ (Αμοιβαίο Κεφάλαιο Αλληλεγγύης Γενεών) ανέρχονται σε 9.362,05 εκατ. ευρώ και οι αποδόσεις σε αυτούς τους φορείς ανήλθαν σε 9.415,25 εκατ. ευρώ.
Επισημαίνεται ότι, σύμφωνα με τον εγκριθέντα προϋπολογισμό του ΕΦΚΑ για το 2017, το προϋπολογισμένο έλλειμμά του ήταν 765 εκ. ευρώ, σύμφωνα με τις ρυθμίσεις του νέου ΜΠΔΣ 2018-2021 (ν.4472/2017 ΦΕΚ 74 Α).
INTERAMERICAN ΒΟΗΘΕΙΑΣ: Διαχείριση 439.844 περιστατικών το 2017
Αυξημένη κατά 2,1% έναντι του 2016 ήταν η ζήτηση υπηρεσιών οδικής και άμεσης ιατρικής βοήθειας από την INTERAMERICAN κατά το 2017. Η εταιρεία ανταποκρίθηκε συνολικά σε 439.844 περιστατικά, παρέχοντας σχετικές υπηρεσίες σε 1.205 πελάτες, κατά μέσο όρο, ημερησίως!
Η INTERAMERICAN κατέχει ηγετική θέση στον κλάδο, με συνολικά μεικτά εγγεγραμμένα ασφάλιστρα βοήθειας πέρυσι 31,1 εκατ. ευρώ έναντι 30,5 εκατ. το 2016 (αύξηση παραγωγής 2%) και 1,4 εκατομμύριο πελάτες στους δύο τομείς, έχοντας κτίσει εμπειρία και τεχνογνωσία εικοσαετίας.
Τόσο η οδική όσο και η άμεση ιατρική (προσωπική) βοήθεια αποτελούν προστιθέμενη αξία και ισχυρό ανταγωνιστικό πλεονέκτημα ως προσαρτήματα στα ασφαλιστήρια συμβόλαια αυτοκινήτου και υγείας, αντιστοίχως, της εταιρείας.
«Η γενικότερη στρατηγική εστίασης στην ευρύτερη εμπειρία του πελάτη από την INTERAMERICAN βρίσκει καθημερινή επιβεβαίωση στις παρεχόμενες υπηρεσίες οδικής και ιατρικής βοήθειας. Η οργάνωση είναι υποδειγματική για την ταχύτητα εξυπηρέτησης, με μέσο όρο προσέγγισης των περιστατικών, που χρήζουν οδικής υποστήριξης και με ασθενοφόρο, τη μισή ώρα και των περιπτώσεων αεροδιακομιδής τις τρεισήμισι ώρες, από τη στιγμή της κλήσης έως την παράδοση του μεταφεροόμενου ατόμου σε νοσηλευτήριο.
Οι υψηλοί δείκτες ικανοποίησης των πελατών και σύστασης της εταιρείας σε τρίτους (NPS 72%) υπογραμμίζουν την ποιότητα της διαχείρισης των περιστατικών, με εφαρμογή και της σύγχρονης μεθοδολογίας Lean», επισημαίνει ο Γιώργος Βαλαής, γενικός διευθυντής της INTERAMERICAN Βοηθείας, τονίζοντας και την προχωρημένη ψηφιοποίηση - χρήση της τεχνολογίας στις διαδικασίες.
Ειδικά όσον αφορά στην οδική βοήθεια, το πρότυπο της εταιρείας υπερκαλύπτει κατά πολύ τη "ρήτρα ελαχίστων κανόνων εξυπηρέτησης" με την οποία δεσμεύονται από φέτος οι σημαντικότερες εταιρείες του κλάδου, στη βάση της σχετικής πρωτοβουλίας της Ένωσης Ασφαλιστικών Εταιρειών Ελλάδος. «Ανάλογες συμφωνίες -service level agreements- είναι αυτονόητες στο εξωτερικό και η INTERAMERICAN πρωτοστατεί για τη θεσμοθέτηση και στη χώρα μας», συμπληρώνει ο κ. Βαλαής.
Πιο αναλυτικά, στην οδική βοήθεια παρασχέθηκαν πέρυσι επιτόπου υπηρεσίες αποκατάστασης βλάβης σε 111.293 περιπτώσεις, διαχείρισης ατυχήματος (autohelp) σε 113.658, ρυμούλκησης σε 141.884 και μεταφοράς στην έδρα σε 45.907 περιπτώσεις. Η εταιρεία έχει αναπτύξει αποκλειστικές συνεργασίες παροχής υπηρεσιών εντός των μεγάλων οδικών αξόνων με τη Νέα και Κεντρική Οδό και τον Αυτοκινητόδρομο Αιγαίου, καλύπτοντας πλήρως τη διαδρομή Αθήνας-Θεσσαλονίκης, καθώς επίσης με την Ιονία Οδό και τη Γέφυρα Ρίου-Αντίρριου για τη Δυτική Ελλάδα.
Η INTERAMERICAN διαθέτει ιδιόκτητο στόλο 218 οχημάτων κάθε τύπου και έχει συνάψει 65 συνεργασίες επιπλέον με παρόχους υπηρεσιών, βρίσκεται σε 111 σημεία εξυπηρέτησης στην επικράτεια, ενώ παρέχει οδική βοήθεια και μέσω άλλων, συνεργαζοόμενων ασφαλιστικών εταιρειών.
Στην άμεση ιατρική βοήθεια, η εταιρεία ανταποκρίθηκε κατά το 2017 σε 120 κλήσεις για διακομιδή σε κρίσιμα περιστατικά με ελικόπτερο και υγειονομικό αεροπλάνο, σε 5.744 με ασθενοφόρο, διαχειρίστηκε 132 περιστατικά στο εξωτερικό, ενώ παρασχέθηκαν τηλεφωνικά υπηρεσίες συμβουλευτικής σε 21.106 περιπτώσεις.
Η INTERAMERICAN συνεχίζει συνεργασίες με την τοπική αυτοδιοίκηση σε ορισμένα νησιά, κυρίως στη βάση χορηγιών τρίτων προς την τοπική κοινωνία -όπως π.χ. πρόσφατα ξεκίνησε για τους κατοίκους της Λήμνου -συμπληρωματικά προς το ΕΚΑΒ. Η εταιρεία διαθέτει στόλο 17 ιδιόκτητων ασθενοφόρων και από συνεργασίες, 4 αεροπλάνων και 3 ελικοπτέρων.
Αξίζει να αναφερθεί η ανταπόκριση της INTERAMERICAN για ζητούμενες υπηρεσίες άμεσης ιατρικής βοήθειας, στο πλαίσιο της κοινωνικής υπευθυνότητας, σε πλήθος περιπτώσεων (προσωπικών αναγκών και κοινωνικών/συλλογικών φορέων για υποστήριξη εκδηλώσεων και εκπαίδευσης στις πρώτες βοήθειες), με διάθεση ασθενοφόρου και εξειδικευμένου προσωπικού, ενώ συνεργάζεται με τις διασωστικές ομάδες της ΕΟΔ και της ΕΔΟΚ και παρέχει χορηγίες ταξιδιωτικής ασφάλισης μαθητών για εκπαιδευτικούς σκοπούς.

Intralot: Συμμετέχει με περίπτερο στην έκθεση ICE 2018
Η INTRALOT παρουσιάζει στο περίπτερό της στην έκθεση της ICE 2018 τις τελευταίες καινοτομίες ενός οικοσυστήματος τεχνολογίας τυχερών παιχνιδιών στην κατεύθυνση μιας ενιαίας οριζόντιας υποδομής ανά κανάλι διανομής και περιεχόμενο.
Η σημασία της απλότητας και τα οφέλη της προώθησης μιας ολιστικής λύσης τυχερών παιχνιδιών σε ένα περιβάλλον αυξανόμενης σύγκλισης μεταξύ φυσικών και ψηφιακών καναλιών, βρίσκονται στο επίκεντρο του εκθεσιακού σχεδιασμού της INTRALOT στην ολοκληρωτικά ανασχεδιασμένη έκδοση του βραβευμένου INTRALOT ICONIC PAVILION, αναφέρεται στην ανακοίνωση.
Ο Διευθύνων Σύμβουλος της εταιρείας, Αντώνιος Κεσταστάρης, δήλωσε τα εξής: «Τα ευέλικτα, αξιόπιστα και ασφαλή προϊόντα και λύσεις της INTRALOT ανταποκρίνονται στις απαιτήσεις του πελάτη της ψηφιακής εποχής με υπεύθυνο και βιώσιμο τρόπο, με μια προσέγγιση που θέτει τον παίκτη στο κέντρο και εξυπηρετείται από έξυπνες τεχνολογικές λύσεις. Φέτος είμαστε ιδιαίτερα ευτυχείς που παρουσιάζουμε στην έκθεση της ICE 2018, μεταξύ άλλων καινοτομιών, τις αναβαθμισμένες δυνατότητές μας σε μια Νέας Γενιάς πλατφόρμα Αθλητικού Στοιχήματος. Η γενική στρατηγική της INTRALOT προωθεί την αλλαγή και την εξέλιξη, προκειμένου να ανταποκριθεί στις ταχέως μεταβαλλόμενες ανάγκες των καταναλωτών και των εταιρικών πελατών και να διατηρήσει την ηγετική της θέση στη βιομηχανία τυχερών παιχνιδιών».
Στον τομέα του Στοιχήματος φιλοξενείται η νέα πλατφόρμα στοιχημάτων με χαρακτηριστικά σχεδιασμένα για να εξυπηρετήσουν ταυτόχρονα τόσο τη διαδικτυακή όσο και την επίγεια λιανική αγορά στοιχήματος, αναφέρεται στην ανακοίνωση.
Επιπλέον, προκειμένου να ανταποκριθούμε στην αυξανόμενη ζήτηση τερματικών αυτόματης πώλησης, το πλήρως ανασχεδιασμένο τερματικό TapnBet κάνει την πρώτη του εμφάνιση στην ICE βασιζόμενο στην παράδοση της σειράς προϊόντων DREAMTOUCH. Οι λύσεις Betting Entertainment έχουν σχεδιαστεί για να μεγιστοποιούν το προσφερόμενο περιεχόμενο μεταξύ των στοιχηματικών αθλητικών γεγονότων μέσω ιπποδρομιών, εικονικών και μαγνητοσκοπημένων αγώνων.
Οι λύσεις στοιχηματισμού Betting Horizon οδηγούν σε ισχυρότερη συμμετοχή του παίκτη στο λιανικό περιβάλλον μέσω της αποτελεσματικής τεχνολογίας ψηφιακών επιγραφών. Υποστηρίζοντας την ιδέα "Bring Your Own Device", η αναβαθμισμένη εφαρμογή Native Mobile Betting προσφέρει πιο δυναμικές λειτουργίες στους παίκτες, όπως η αυτόματη/μερική εξαργύρωση και το edit-bet, καθώς και ένα διευρυμένο χαρτοφυλάκιο αθλημάτων και αγορών.
Ομοίως, η νέα βελτιστοποιημένη διαδικτυακή πύλη για κινητά παρέχει στους παίκτες πλήρη λειτουργικότητα στη διοργάνωση των αθλητικών στοιχημάτων, καθώς και όλα τα τελευταία χαρακτηριστικά της αγοράς στοιχημάτων.
Στον τομέα της Λοταρίας και των αριθμοπαιχνιδιών, η τελευταία έκδοση των παραδοσιακών τερματικών λιανικής παρουσιάζεται παράλληλα με τα τερματικά αυτόματης πώλησης με νέα χαρακτηριστικά που προσφέρουν σημαντικές βελτιώσεις στην εμπειρία των παικτών. Οι παραδοσιακές λύσεις λιανικής ενισχύονται από τη μεγάλη γκάμα έξυπνων λιανικών πωλήσεων που μεταμορφώνουν την περιήγηση του παίκτη μέσω της χρήσης τεχνολογιών Bluetooth / WiFi και κινητών λύσεων. Η νέα εφαρμογή λοταριών για κινητά διαθέτει ένα διαισθητικό UI και βελτιστοποιημένο UX που υποστηρίζει τις ψηφιακές εκδόσεις όλων των παιχνιδιών λιανικής λοταρίας.
Η εφαρμογή προσφέρει στους παίκτες νέους τρόπους για την απρόσκοπτη προετοιμασία και υποβολή παιχνιδιών και οφέλη για καθαρά ψηφιακά παιχνίδια. Μια νέα, responsive δικτυακή πύλη για όλα τα κανάλια θέασης και τα παιχνίδια διευρύνει την παρουσία του παίκτη σε όλα τα διαδικτυακά κανάλια.
Στη φετινή ICE, η INTRALOT δίνει ιδιαίτερη έμφαση στην επίδειξη υποδομών που προσφέρουν οριζόντιες λύσεις σε κανάλια διανομής και περιεχόμενο. Ο χώρος του περιπτέρου μεταξύ του τομέα Στοιχήματος και Λοταρίας με την ονομασία Holistic Gaming Solutions σχεδιάστηκε για να επιδείξει την απλότητα μιας ενιαίας προσέγγισης στο ολοκληρωμένο μας χαρτοφυλάκιο. Η INTRALOT Canvas Retailer, η νέα, προηγμένη thin-client και διαδικτυακή λύση λογισμικού τερματικού, επιτρέπει στους χειριστές να προσφέρουν ενιαία εμπειρία, καθώς και να εγκαινιάσουν και να τροποποιήσουν παιχνίδια και περιεχόμενο αδιάλειπτα, γρήγορα και αποτελεσματικά σε κανάλια πώλησης και καθορισμένα τμήματα συσκευών, αναφέρεται στη σχετική ανακοίνωση.
Τα Διαδραστικά Παιχνίδια (Interactive Games) προσθέτουν πλούσιο και συναρπαστικό περιεχόμενο που διαφοροποιεί τη βάση των πελατών και ολοκληρώνει την εμπειρία του παιχνιδιού με την πιο σύγχρονη και εξελιγμένη γκάμα προϊόντων στοχεύοντας στις νεότερες δημογραφικές ομάδες με χρήση προηγμένων τεχνολογιών.
Στον τομέα των Συστημάτων, στελέχη της INTRALOT θα προσφέρουν πληροφορίες γύρω από την πελατοκεντρική προσέγγιση των προϊόντων μας, όπως το INTRALOT Player Pulse, το CRM, που δημιουργεί σχέσεις πιστότητας με τους παίκτες και προσθέτει αξία στη διάρκεια ζωής του προϊόντος μέσω ενός συνόλου μοναδικών χαρακτηριστικών. To INTRALOT Retailer Pulse είναι το σύστημα διαχείρισης σχέσεων λιανικής επόμενης γενιάς που προσφέρει συνολικό έλεγχο στη διαχείριση όλων των επιχειρησιακών πτυχών του δικτύου λιανικής αυξάνοντας τη δέσμευση των μελών του και βελτιστοποιώντας τις επιδόσεις τους.
Aegean: Προσφορά 5.000 θέσεων από 60 ευρώ για έξι νέους προορισμούς
Τη νέα της προσφορά που αφορά σε 5.000 θέσεις από 60 ευρώ για έξι νέους προορισμούς, ανακοίνωσε η Aegean.
Η προσφορά ισχύει για τους ναύλους απευθείας πτήσεων από/προς Αθήνα προς Βασιλεία, Μάλαγα, Κλουζ – Ναπόκα, Πόρτο, Ζαντάρ και Ζάγκρεμπ, τόσο με απλή μετάβαση όσο και με επιστροφή.
Κρατήσεις μπορούν να πραγματοποιηθούν στο aegeanair.com έως και την 05.02.2018 για πτήσεις που θα γίνουν στο διάστημα από 26.03.2018 έως και 29.10.2018.
Αναλυτικά τα δρομολόγια και το κόστος:
Βασιλεία: 60€ από Αθήνα, 47€ προς Αθήνα
Μάλαγα: 67€ από Αθήνα, 48€ προς Αθήνα
Κλουζ – Ναπόκα: 60€ από Αθήνα, 45€ προς Αθήνα
Πόρτο: 67€ από Αθήνα, 51€ προς Αθήνα
Ζαντάρ: 60€ από Αθήνα, 44€ προς Αθήνα
Ζάγκρεμπ: 60€ από Αθήνα, 55€ προς Αθήνα
Κορρές: Προχωρεί η ολοκλήρωση της επενδυτικής συμφωνίας
Η ΚΟΡΡΕΣ ανακοινώνει ότι, σε συνέχεια της Επενδυτικής Συμφωνίας που ανακοινώθηκε στις 27.12.2017, ολοκληρώθηκε η εκ μέρους των συνεργαζομένων με την Εταιρεία τραπεζών έγκριση αναφορικά με την -συνεπεία της επένδυσης- αλλαγής του ελέγχου της Εταιρείας (παροχή waiver) και ως εκ τούτου προχωρεί η ολοκλήρωση της Επενδυτικής Συμφωνίας.
Υπενθυμίζεται ότι η Εταιρεία είχε ανακοινώσει στις 27/12 την είσοδο της Morgan Stanley, μέσω της ΝΗΡΕΑ Maiden Holding, και της Profex, κινεζικής εταιρείας με ελληνικές καταβολές, στο μετοχικό κεφάλαιο της Εταιρείας. Θα ακολουθήσει δημόσια πρόταση για την εξαγορά των μετοχών που βρίσκονται στην κατοχή του επενδυτικού κοινού.
Σημειώνεται ότι η ολοκλήρωση των παραπάνω ενεργειών τελούσε υπό την αίρεση της έγκρισης των τραπεζών.
Η Alfa Romeo Giulia και το Abarth 595 ψηφίστηκαν ως "Best Car 2018" στις κατηγορίες τους
Για δεύτερη διαδοχική χρονιά, οι αναγνώστες του γνωστού περιοδικού του ειδικού τύπου «Auto, Motor und Sport» ανέδειξαν τη νέα Alfa Romeo Giulia ως το καλύτερο αυτοκίνητο μεσαίας κλάσης.
Αυτό είναι το αποτέλεσμα της διαδικασίας ψηφοφορίας για το βραβείο «Best Car 2018», όπου το ιταλικό μοντέλο κέρδισε το 22,4% των ψήφων. Επιπλέον, η Alfa Romeo Stelvio, το πρώτο SUV τη μάρκας, και η compact Alfa Romeo Giulietta, γνώρισαν επίσης εντυπωσιακή επιτυχία φτάνοντας στη δεύτερη θέση στις αντίστοιχες κατηγορίες τους.
Επίσης, οι αναγνώστες του περιοδικού επέλεξαν το Abarth 595 ως το καλύτερο αυτοκίνητο στην κατηγορία «Imported Mini Car», το οποίο συγκέντρωσε το 27,2% των προτιμήσεων των αναγνωστών.
ΡΟΗ ΕΙΔΗΣΕΩΝ
-
Capital Tankers Corp: Ναύλωση 15 μηνών για το M/T Amor με εκτιμώμενα έσοδα έως 82,2 εκατ. δολάρια
-
ΟΛΠ: Ίδρυσε τη θυγατρική «Πύλη Εφοδιαστικής Αλυσίδας Πειραιά»
-
Dimand: Πούλησε τις Γούρνες στον όμιλο Sani/Ikos έναντι 72,5 εκατ. ευρώ
-
Ο «χάρτης» των πληρωμών από e-ΕΦΚΑ και ΔΥΠΑ για το διάστημα 9-13 Νοεμβρίου 2026
-
ΟΠΕΚΕΠΕ: Έφοδος της Ευρωπαϊκής Εισαγγελίας στις κτηνιατρικές υπηρεσίες Τρικάλων και Λάρισας
-
Εθνική Αρχή Κυβερνοασφάλειας: Προειδοποίηση για κυβερνοεπιθέσεις σε συστήματα ψύξης


